Jakiś czas temu zapytałam Was w ankiecie o czym chciałybyście przeczytać na blogu. Wiele z Was wspomniało wtedy o dobieraniu fryzury do kształtu twarzy, a że jest to temat rzeka, postanowiłam zrobić z niego cały cykl „Fryzura a kształt twarzy„, w którym pokażę Wam jak określić kształt swojej twarzy oraz jakie dobierać do niego uczesania, długość i rodzaj cięcia czy rodzaje grzywki.
Zaczniemy dziś od przyjrzenia się kształtom twarzy, a potem zrobimy sobie ćwiczenie, dzięki któremu każda z Was będzie mogła określić kształt swojej buźki.
Rozróżniamy 6 podstawowych kształtów twarzy:
- owalny
- podłużny
- okrągły
- kwadratowy
- serce
- diament
Twarz owalna uważana jest za idealną i do niej właśnie dążymy korygując wszystkie pozostałe kształty.
Nie traktowałabym tego jednak zbyt poważnie… Czy Was też męczy już to ciśnienie na bycie idealnym? 😉 Według mnie nie ma czegoś takiego jak idealny kształt twarzy. Popatrzmy choćby na Angelinę Jolie, która przez wielu uważana jest za ideał kobiecego piękna, a przecież jej mocno zarysowana szczęka świadczy o kwadratowym kształcie twarzy.
Przyjrzyjmy się teraz bliżej każdemu z kształtów:
TWARZ OWALNA
Twarz owalną przeważnie poznamy od razu. Nie ma charakterystycznych punktów- jej kształt jest łagodny, klasyczny, lekko wydłużony, o delikatnym podbródku.
TWARZ PODŁUŻNA
Twarz tego typu jest wyraźnie dłuższa niż szersza, przy czym jest prawie jednakowo szeroka na całej długości. Ten kształt twarzy jest dość łatwo określić i osoby, które go posiadają raczej o tym wiedzą. Często mówi się o nich, że mają „pociągłą” buzię, a w przypadkach mocno podłużnej twarzy nieraz słyszy się niezbyt ładne określenie „końska”.
TWARZ OKRĄGŁA
Twarz okrągła jest tak samo długa jak szeroka, lub nawet szersza niż dłuższa. Cechuje się łagodną linią szczęki. Osoby o okrągłej twarzy dłużej wyglądają młodo ( okrągła twarz kojarzy się z dzieckiem), często jednak narzekają na pełny, „pyzaty” wygląd buzi.
TWARZ KWADRATOWA
Twarz kwadratowa może mieć tak samo jak twarz okrągła jednakową długość i szerokość, może być też szersza niż dłuższa lub delikatnie wydłużona. Podstawową cechą, po której ją poznajemy jest mocno zarysowana, ostro zakończona linia żuchwy. Cała twarz jest mniej więcej tej samej szerokości.
TWARZ O KSZTAŁCIE SERCA
Serce charakteryzuje się wąską, często spiczastą brodą, oraz szerokim czołem. Twarz rozszerza się wyraźnie ku górze.
TWARZ DIAMENTOWA
Twarz diamentowa może być pomylona z sercem, ponieważ cechuje się tak samo wąskim podbródkiem, który rozszerza się w kierunku kości policzkowych. Ten typ twarzy wyróżnia się jednak węższym czołem– twarz jest najszersza na wysokości kości policzkowych.
Widzicie już swój typ pośród tych kształtów?
Jeśli wciąż nie jesteście pewne, przejdźmy do ćwiczenia.
Zaczeszcie włosy gładko do tyłu, bez przedziałka i zróbcie zdjęcie twarzy, patrząc prosto w obiektyw.
Porównajmy długość i szerokość twarzy, żeby wykluczyć kształt podłużny:
Jeśli różnica pomiędzy długością i szerokością twarzy jest na prawdę spora, oznacza to, że twarz ma kształt podłużny. Jeśli natomiast długość twarzy jest taka sama lub nawet mniejsza niż szerokość, prawdopodobnie będziemy mówić o twarzy okrągłej. W moim przypadku możemy odrzucić oba te kształty, szukamy więc dalej.
Przyjrzyjmy się teraz szerokościom w trzech strategicznych punktach: broda, kości policzkowe, czoło.
Broda jest zdecydowanie węższa i delikatnie zarysowana, odrzucamy więc kształt kwadratowy. Zobaczcie, że twarz wyraźnie rozszerza się ku górze. Domyślacie się już jaki to kształt?
Mój kształt twarzy to zdecydowanie serce. Chociaż muszę przyznać, że z wiekiem moja twarz nabiera coraz bardziej owalnego kształtu- cóż, grawitacja robi swoje 🙂
Ok, pierwsza część za nami- wiemy już jakim kształtem twarzy obdarzyła nas natura. W kolejnych wpisach będziemy dobierać uczesania i cięcia dla poszczególnych typów.
Udało Wam się określić swój kształt twarzy? Podzielcie się, jestem bardzo ciekawa!
Jul