Dzień doby Kochani!
W dzisiejszym wpisie nie będzie tutorialu, ale poruszymy bardzo ważny temat, na który już od dawna chciałam Wam co nieco napisać. Pracując na co dzień z pannami młodymi, bardzo często spotykam się z pytaniami: jak wzmocnić włosy przed ślubem? Jak poprawić ich kondycję? Co zrobić, żeby w dniu ślubu włosy wyglądały jak najpiękniej? Aby odpowiedzieć wyczerpująco na te pytania skontaktowałam się z trychologiem, panią Edytą Pawluś z Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie. Jesteście więc dziś w rękach specjalisty!
Jul: Pani Edyto, każda panna młoda chce w swoim dniu wyglądać jak najpiękniej. Jakie zabiegi czy też kuracje poleciłaby Pani pannom młodym, aby ich włosy w dniu ślubu wyglądały olśniewająco?
Edyta Pawluś, trycholog: Nie byłabym sobą gdybym na początek nie wspomniała, że kondycja naszych włosów to nie tylko kwestia pielęgnacji i zabiegów, ale efekt wielu różnych czynników, których odpowiadając na to pytanie nie mogę pominąć. Wiele naszych pacjentek, skarży się, że mimo stosowania doskonałych kosmetyków ich włosy nie wyglądają tak, jakby tego sobie życzyły. Na co dzień, chcąc poprawić kondycję włosów, skupiamy się głównie na pielęgnacji włosów z zastosowaniem wszelakich kosmetyków drogeryjnych czy też fryzjerskich. Często to jednak nie wystarczy, aby włosy wyglądały olśniewająco, dlatego że stan naszej fryzury to efekt naszego stanu zdrowia, trybu życia, sposobu odżywiania oraz pielęgnacji. Dlatego też w drodze dla olśniewającej fryzury powinniśmy przede wszystkim:
1. Wykonać podstawowe badania biochemiczne i hormonalne, aby sprawdzić stan swojego zdrowia i w razie problemów szybko zareagować.
2.Prowadzić higieniczny tryb życia, a więc zadbać o zrównoważoną dietę, odpoczynek, odpowiednią suplementację.
3. Zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów pamiętając, że kompleksowa pielęgnacja dba nie tylko o łodygi włosów, ale również o skórę głowy. Zalecane jest wykonywanie peelingów na skórze głowy, dobieranie szamponów do rodzaju skóry głowy i stosowanie preparatów w postaci lotionów czy też ampułek odżywiających i skórę głowy i mieszki włosowe. Na długość włosów stosujemy oczywiście odżywki, maski, ampułki regenerujące i wszelkiego rodzaju preparaty bez spłukiwania nawilżające, wygładzające, chroniące końcówki w różnej kombinacji w zależności od stanu, rodzaju i długości włosów.
Wracając do tematu….Zabiegi, które doskonale wpływają na wygląd włosów i które często stosujemy u naszych pacjentek, aby poprawić kondycję włosów oraz ich gęstość przed planowanym ślubem to zdecydowane mezoterapia igłowa z zastosowaniem koktajli wieloskładnikowych, które za pomocą iniekcji, małymi dawkami podawane są do skóry głowy. W ten sposób witaminy, minerały, peptydy i wile innych cennych składników mających wpływ na wzrost włosów oraz ich kondycję dostarczane są bezpośrednio do skóry głowy w okolice mieszków włosowych. Jest to doskonała bomba odżywcza dla naszych włosów! Drugim ulubionym zabiegiem „od zadań specjalnych” wykonywanym często przez naszych trychologów jest zabieg infuzji tlenowej w połączeniu z masażem oraz oczyszczaniem skóry głowy. Jest to bardzo przyjemny w odczuciach rytuał, podczas którego po wykonaniu peelingu skóry głowy oraz pobudzeniu skóry głowy masażem wprowadzamy do skóry głowy składniki odżywcze za pomocą sprzężonego tlenu. Sam sprzężony tlen ma cenne działanie na skórę głowy oraz mieszki włosowe a wprowadzone dzięki niemu różnorodne składniki intensywnie odżywiają włosy już w mieszkach włosowych. Jest to zabieg niezwykle przyjemny i relaksujący podczas którego nasze często zestresowane przygotowaniami do ślubu pacjentki mogą się odprężyć. Przyjemność dla ciała i ducha!
J: Do jakiego stopnia możemy zadbać o kondycję i zdrowie naszych włosów i skóry głowy samodzielnie, a kiedy pojawia się ten moment, że warto skorzystać z pomocy trychologa?
E.P.:Ośmielę się powiedzieć, że każdy kto chce świadomie dbać o swoje włosy i skórę głowy powinien skorzystać z pomocy trychologa. Trycholog podczas wizyty zbada skórę głowy i włosy i doradzi jak je pielęgnować, wtedy ta dbałość o włosy będzie bardziej świadoma i indywidualna, dostosowana do ich potrzeb. Tymczasem….W praktyce wygląda to tak, że 99% osób zgłaszających się do naszego gabinetu Centrum Zdrowego Włosa to osoby borykające się z problemami wypadania włosów, przerzedzenia włosów czy z dokuczliwymi problemami ze skórą głowy. U takich osób najczęściej należy już połączyć profesjonalną, specjalistyczną pielęgnację z leczeniem dermatologicznym co często praktykujemy. Obserwuje jednak z satysfakcją, że świadomość społeczeństwa w kwestii dbałości o włosy powoli rośnie. W naszym gabinecie coraz częściej pojawią się osoby, które nie mają konkretnych problemów, chcą profilaktycznie zadbać o włosy. Wielu z naszych pacjentów natomiast, nawet po wyleczeniu problemu, zostaje z nami i korzysta z naszych usług, aby zachować dobry stan włosów. Moim marzeniem jest, aby gabinety trychologiczne były postrzegane jako „gabinety kosmetyczne od włosów i skóry głowy” a klienci pukali do naszych drzwi nie tylko z problemami, ale również po to aby do tych problemów nie doszło. Dlatego też serdecznie Dziękuję za możliwość udzielenia tego wywiadu, dzięki takim osobom jak Pani możemy docierać do większego grona osób. Muszę też wspomnieć, że bardzo podobają mi się Pani pomysły na fryzury dla cienkich włosów. Cienkie włosy to problem wielu Polek, a rady jak wyczarować z nich piękne i łatwe fryzury są bardzo cenne.
Znowu się zapędziłam…. Odpowiadając na pytanie: do gabinetu trychologicznego na pewno powinniśmy się udać kiedy zauważamy nadmierne wypadanie włosów, utratę ich gęstości, świąd czy pieczenie skóry głowy, łupież, nadmierną suchość i uczucie ściągnięcia czy wręcz odwrotnie nadmierne przetłuszczanie się włosów. Natomiast polecam taką wizytę również każdej osobie pragnącej świadomie dbać o swoją skórę głowy i włosy.
J: To prawda, cienkie włosy są problemem bardzo wielu Polek, chyba właśnie na tę cienkość najbardziej narzekają moje klientki. Sama borykam się z tym problemem i od jakiegoś czasu planuję wybrać się do trychologa, żeby na tyle na ile się da, popracować nad tą cienkością. Jednak zanim udam się na tę pierwszą wizytę, chciałabym zapytać: jak się do niej przygotować?
E.P.: Wizyta u trychologa nie wymaga specjalnych przygotowań. To co jest najważniejsze to wstrzymanie się od mycia głowy około dobę przed wizytą, tak aby świeżo umyta głowa nie zaburzyła nam obrazu skóry pod mikroskopem. Polecam również spisanie sobie nazw kosmetyków, które stosujemy, jeśli ich nie pamiętamy oraz leków zaleconych przez lekarza dermatologa, jeśli takie stosujemy. Ułatwi nam to znacznie stworzenie kompleksowej pielęgnacji tak, aby nie kolidowała z leczeniem oraz być może uda nam się wykorzystać jeszcze to co stoi na naszych półkach.
J: Na ile czasu przed ślubem powinno się wprowadzić zabiegi/kuracje wzmacniające, żeby osiągnąć najlepszy efekt?
E.P.: Na pewno warto pomyśleć o tym wcześniej. Żeby osiągnąć najlepszy efekt polecam zaplanowanie kuracji już rok przed ślubem. Kuracje wzmacniające włosy są bowiem planowane długoterminowo. Włosy nie reagują od razu, potrzebują czasu, zwłaszcza jeśli chcemy je zagęścić . Po jednym zabiegu wzmacniającym i jednej buteleczce lotionu wzmacniającego niestety możemy nie osiągnąć upragnionego efektu. Co wcale nie oznacza, że przez cały rok przyszła panna młoda, która i tak ma wiele na głowie, będzie musiała co tydzień przychodzić do gabinetu na zabiegi. Kuracje planujemy indywidualnie, jednak najczęściej pierwsze dwa – trzy miesiące kuracji są intensywne. Pacjentki przychodzą na zabiegi co jeden – dwa tygodnie i stosują w domu kosmetyki wzmacniające codziennie. Po tak intensywnej kuracji zwalniamy trochę tempo. Zabiegi wykonywane są z częstotliwością jeden raz na miesiąc, kuracja domowa dwa do trzy razy w tygodniu. W trakcie kuracji obserwujemy reakcje włosów i na nie bieżąco ją modyfikujemy, dostosowując ją do aktualnych potrzeb, co również jest bardzo istotne. Należy też podkreślić, że przyszłe panny młode często pragną nie tylko wzmocnić włosy, ale również przyspieszyć ich wzrost, żeby osiągnąć upragnioną długość włosów w dniu ślubu. Zapuszczanie włosów przed ślubem jest dosyć powszechnym zwyczajem. Przyspieszenie wzrostu włosów jest możliwe podczas kuracji wzmacniających, jednak nie osiągniemy tego w jeden miesiąc.
Kolejną ważną kwestią, którą powinnam poruszyć to to, że przyszli panowie młodzi, również marzą o bujnej fryzurze na swoim ślubie. Pamiętajcie o tym drogie Panie, o włosy waszych przyszłych mężów również możemy zadbać!
J: Czy zatem mężczyźni przed ślubem również odwiedzają gabinety trychologiczne?
E.P.: Oczywiście. Panowie generalnie stanowią wysoki odsetek naszych pacjentów. Przed ślubem zgłaszają się do nas głównie mężczyźni z problemem łysienia androgenowego. Kuracje mają na celu zagęścić włosy a u niektórych osób po prostu utrzymać obecną gęstość włosów. Mężczyznami w naszym gabinecie zajmują się głównie lekarze dermatolodzy. Stosują u Panów politerapię złożoną z leków oraz zabiegów, najczęściej z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego.
J: Przygotowania do ślubu to zazwyczaj okres wzmożonego stresu. Jak może to wpłynąć na kondycję włosów i skóry głowy?
E.P.: Przygotowania do ślubu to czas wielu emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. U niektórych osób emocje te prowadzą do nadmiernego wypadania włosów, często również do wzmożonego przetłuszczania się skóry głowy. Jednak nie jest to oczywiście regułą. Można powiedzieć, że jest to „indywidualna reakcja włosów na stres”. U niektórych osób niewielka dawka stresu potrafi spowodować utratę włosów, u innych nawet duża dawka emocji nie wpłynie na nie negatywnie. Wypadanie włosów prowadzi zaś do utraty gęstości i objętości. W prawdzie najczęściej jest to chwilowy problem i po ustaniu emocji włosy odrastają i odzyskują swój dawny wygląd. Jednak każda kobieta planująca ślub marzy o pięknej fryzurze w jego dniu, więc zmniejszenie ich gęstości w tym ważnym okresie nie jest pożądane.
Do gabinetu często zgłaszają się również osoby, u których pojawiły się problemy ze skórą głowy. Najczęściej łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry głowy czy też łupież. Emocje związane z przygotowaniami do ślubu są bowiem bodźcem do rozwinięcia się lub też nasilenia tego typu problemów.
J: Najczęstszą przypadłością, z jaką spotykam się wśród moich klientek, jest nadmierne wypadanie włosów. Kiedy faktycznie możemy powiedzieć o nadmiernym wypadaniu, jak je rozpoznać?
E.P.: Książkowa definicja nadmiernego wypadania włosów mówi, że o problemie mówimy wtedy kiedy tracimy więcej niż 100 włosów dziennie. Moja podejście do nadmiernego wypadania włosów nieco odbiega od tej książkowej definicji. Jeśli codziennie tracimy przy czesaniu 10-20 włosów i nagle zaczynamy ich tracić przypuśćmy 50 -60, trwa to kilka miesięcy i zauważamy, że gęstość włosów się zmniejszyła to już należy traktować ten problem jako nadmierne wypadanie włosów, należy się tym zająć i nie czekać aż liczba traconych włosów przekroczy 100 sztuk dziennie. Możemy się spotkać również z odwrotną sytuacją, są osoby o wysokiej gęstości włosów, które tracą codziennie ponad 100 włosów, zawsze tak było i nie wpływa to na zmniejszenie gęstości ich fryzury. W takiej sytuacji nie traktuje tego jako problem nadmiernego wypadania włosów. Muszę również wspomnieć o tym, że szereg pacjentek, które zgłaszają się do naszego gabinetu nie obserwują nadmiernego wypadania włosów, ale ich stopniowe przerzedzanie się. Jest to efekt zaburzonego odrostu włosów, jak również odrostu coraz cieńszych włosów. Tak więc, najważniejsze jest obserwowanie siebie, obserwowanie czy gęstość fryzury się nie zmniejsza oraz to czy włosów na szczotce nie zostaje więcej niż kiedyś a nie dokładna ich liczba.
J: Jakie, poza stresem, mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów?
E.P.: Przyczyn może być bardzo dużo, więc nie warto zrzucać nadmiernej utraty włosów tylko na stres, jeśli nie wykluczyliśmy innych przyczyn, które możemy zbadać. W skrócie wymienię te najczęstsze przyczyny z którymi pacjenci się do nas zgłaszają: choroby tarczycy (zarówno nadczynność, niedoczynność, choroby autoimmunologiczne tarczycy), wysoki poziom androgenów (hormonów męskich), niski poziom estrogenów (hormonów żeńskich), wysoki poziom prolaktyny, niedobory witamin, minerałów, aminokwasów ( jest ich sporo, warto skonsultować z dietetykiem), różnorodne choroby skóry głowy ( niektóre z nich dają się we znaki, więc pacjenci wiedzą, że coś złego się dzieje, ale niektóre niekoniecznie są przez pacjentów odczuwalne, dlatego bardzo ważna jest trichoskopia, czyli badanie skóry głowy), wypadanie włosów po chorobach przebiegających z wysoką gorączką. Rzadziej, ale również się zdarza, że pacjentki zgłaszają się do naszego gabinetu z wypadaniem włosów, które rozpoczęło się po intensywnych zabiegach fryzjerskich takich jak radykalne rozjaśnianie włosów, trwała ondulacja czy też trwałe prostowanie włosów. Te przyczyny, które wymieniłam to tylko czubek góry lodowej, może ich być jeszcze więcej a nie sposób wszystkiego zbadać. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów, często bez pomocy lekarskiej nie jesteśmy sami w stanie zlokalizować przyczyny utraty włosów.
J: Kiedy więc powinniśmy skorzystać z pomocy dermatologa a kiedy trychologa?
E.P.: Wszystko zależy od rodzaju problemu i od skali problemu z którym się borykamy. Upraszczając: dermatolog-leczenie chorób skóry głowy i włosów, trycholog– specjalistyczna pielęgnacja problematycznej skóry głowy i włosów. Pacjenci często sami nie są w tanie ocenić, czy potrzebują specjalistycznej pielęgnacji, czy już leczenia. A może jednego i drugiego? Dlatego tak bardzo dbam o to, aby w naszym gabinecie panowała ścisła współpraca między dermatologami a trychologami. W taki sposób nasi pacjenci nie muszą się martwić, że trafią do nieodpowiedniej osoby. Jeśli pacjent zgłosi się do dermatologa z problemem, który nie wymaga leczenia i można go spokojnie zniwelować specjalistyczną pielęgnacją, lekarz nie zapisze „ na siłę” leków, tylko pokieruje taką osobę do trychologa. Jeśli zaś pacjent zgłosi się do trychologa i okaże się, ze jego problem wymaga nie tylko profesjonalnej pielęgnacji, ale również leczenia dermatologicznego, oczywiście pacjent otrzyma wytyczne pielęgnacyjne i zostanie przekierowany do lekarza dermatologa. Tylko tak kompleksowo i profesjonalnie można leczyć problemy skóry głowy. Powszechną praktyką w Centrum Zdrowego Włosa jest to, że jednym pacjentem opiekuje się zarówno trycholog jak i dermatolog, często również dietetyk.
J: Wróćmy jeszcze do stresu, ponieważ to jednak czynnik dominujący wśród większości panien młodych. Czy są zabiegi/kuracje niwelujące efekty stresu na naszych głowach?
Pracując 10 lat z pacjentami borykającymi się z problemem nadmiernego wypadania włosów będącego efektem stresu, mogę świadomie powiedzieć, że najlepiej poradzą sobie z tą utratą włosów metody stymulujące krążenie w skórze głowy. W warunkach domowych jest to masaż, wcieranie preparatów rozszerzających naczynia krwionośne w skórze głowy. W warunkach gabinetowych masaż w połączeniu z zabiegami infuzji tlenowej, oczyszczania wodnowodorowego, prądów d’Arsonvala, prądów galwanicznych czy też zabiegi karboksyterapii oraz mezoterapii igłowej.
J: A jakie zabiegi/kuracje poleciłaby Pani, aby zapobiegać dolegliwościom z wyprzedzeniem, zamiast leczyć je, kiedy już się pojawią?
E.P.: Cóż, jeśli mówimy o zapobieganiu nadmiernemu wypadaniu włosów z powodu stresu to powiedziałabym, że najważniejsze jest, aby znaleźć sobie sposób na rozładowanie stresu tak aby nie miał on negatywnego wpływu na nasz organizm a zatem i na włosy. Jeśli chodzi natomiast o samo wzmacnianie włosów tak jak w poprzednim pytaniu szczególnie polecam metody stymulujące krążenie w skórze głowy.
J: Na koniec pytanie, które słyszę bardzo często: czy są sposoby na poprawienie kondycji włosów na szybko, takie last minute przed ślubem?
E.P.: Oczywiście, jest mnóstwo zabiegów nawilżających i wygładzających włosy z zastosowaniem ampułek wprowadzanych do łodygi włosów za pomocą sauny fryzjerskiej. Każdy salon fryzjerski posiada w swojej ofercie takie zabiegi. My również je wykonujemy, w wersji bardziej naturalnej z zastosowaniem naturalnych olejków oraz ekstraktów roślinnych marki Organics Beauty. Zabiegi te dają natychmiastową poprawę kondycji włosów. Natomiast taki zabieg nie wpłynie na gęstość włosów i długofalową poprawę ich kondycji. Tak jak już wspomniałam, aby kuracja miała sens, należy ją zaplanować z wyprzedzeniem oraz realizować ją konsekwentnie i systematycznie przez kilka a nawet kilkanaście miesięcy. To tak jak z naszą cerą, możemy dzień przed ślubem wykonać jeden zabieg nawilżający i nasza cera w dniu ślubu na pewno będzie trochę lepiej się prezentować. Jednak trwała poprawa jej kondycji wymaga kuracji długofalowej i systematycznej. Tak więc drogie Panie… Zaczynacie planować ślub, zacznijcie już na tym etapie wstępnie myśleć o kondycji swoich włosów i cery, tak, aby nie wpaść w popłoch miesiąc przed tym wielkim wydarzeniem i abyśmy my mieli czas, aby spokojnie Wam pomóc i spełnić Wasze oczekiwania.
J: Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi! Jestem pewna, że czytające nas panie wiedzą już doskonale co robić, żeby wzmocnić swoje włosy i poprawić ich wygląd.
Mgr Edyta Pawluś – trycholog, założyciel gabinetu trychologicznego Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie.
Doświadczony trycholog – kosmetolog. Od 10 lat profesjonalnie zajmuje się trychologią. Założyła i prowadzi gabinet trychologiczny Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie, który skupia szereg specjalistów z dziedziny trychologii oraz oferuje szerokie spektrum usług medycznych i kosmetycznych skierowanych do osób borykających się z problemami łysienia, wypadania włosów oraz wszelkimi problemami skóry głowy. Pasjonatka trychologii, kładąca nacisk na współpracę lekarzy różnych specjalizacji, kosmetologów oraz dietetyków w leczeniu problemów trychologicznych.